Zakończenie projektu

07/01/2022


Na zakończenie projektu Bezpłatnej Pomocy Mediacyjnej, przygotowany został końcowy raport. Jego zadaniem było ocenienie ogółu działań przeprowadzonych w ramach projektu. Powstał on na podstawie ankiet wypełnionych przez Beneficjentów. Ankiety miały dostarczyć informacji na następujące pytania:

  1. Czy uczestnicy są zadowoleni z udziału w projekcie?
  2. Jak oceniają przebieg projektu w warstwie merytorycznej?
  3. Jaki jest obecnie poziom wiedzy i umiejętności obywateli w zakresie tematycznym zrealizowanym w ramach projektu "Bezpłatnej Pomocy Mediacyjnej"?
  4. Czy projekt okazał się pomocny przy rozwiązaniu zaistniałego konfliktu? 


Zdecydowana większość uczestników stwierdziła, że osoby prowadzące projekt były pomocne. Co istotne wszystkie założenia projektu zostały zrealizowane.

Z odpowiedzi na pytania dotyczące beneficjentów można także uzyskać informacje na temat
postrzeganych przez nich cech, które wiążą się z sytuacją życiową i kompetencjami społecznymi beneficjenta. Na potrzebę uczestniczenia w projekcie  najczęściej wskazywano: brak umiejętności poradzenia sobie z problemami, trudności w zakresie poruszania się w sprawach związanych z postępowaniem sądowym, zagrożenie marginalizacją, kryzys, podleganie przemocy.

Rozumiemy, że poradnictwo obywatelskie jest "bliższe człowiekowi" w takim sensie, że oprócz przedstawienia aspektów mediacyjnych i prawnych, poradnictwo pełni niezwykle istotną funkcję edukacyjną - ma na celu prawne uświadomienie obywateli w zakresie podejmowanych przez nich decyzji. Strony wiedzą, że Mediator przedstawia możliwe sposoby rozwiązania problemu, możliwe scenariusze działania przez co buduje się większa świadomość tego co mają robić, żeby wyjść z tej kryzysowej sytuacji. 

Obecnie Mediatorzy stowarzyszenia udzielają porad na dyżurach zorganizowanych w budynku Sądu Rejonowego i Okręgowego we Włocławku.

2020 Włocławek
Powered by Webnode
Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started